Psy to dość specyficzne stworzenia. Ich życie sprowadza się w gruncie rzeczy do trzech najważniejszych czynności: jedzenia, zabawy i snu. Jednak tylko jeden z nich jest królową wszystkich. Jedzenie i sen pracują w służbie zabawy. Żeby mieć siłę na wygłupy trzeba jeść. Z kolei po długiej zabawie przychodzi czas na sen.
Zabawa psa w wieku szczenięcym
Pies po raz pierwszy z zabawą ma styczność w wieku szczenięcym. Zabawa szczeniaków jest odruchem w 100% naturalnym, nie nauczonym od matki. Można powiedzieć, że psy podobnie jak inne zwierzęta mają wrodzoną skłonność do psot. Zabawa jest bowiem jedną z form, dzięki której zwierzęta poznają świat.
Mimo, że matka nie uczy dzieci zabawy, jej rola w tej kwestii jest bardzo duża. To ona zazwyczaj pilnuje, czy zabawa przebiega fair play. Gdy któryś z piesków ugryzie lub drapanie rodzeństwo za mocno, matka potrafi przerwać zabawę. W ten sposób pokazuje, że ból drugiego psa jest granicą, której nie można przekraczać.
Jeśli Twój pies potrafi w trakcie zabawy ugryźć cię tak, byś poczuł/poczuła ból, to być może zbyt wcześnie opuścił swój miot i nie zdążył poznać “granicy bólu”. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc zapytać hodowcę, czy szczeniak jest nauczony zabawy. Nawet jeśli kupuje się psa w późniejszym wieku, nigdy nie wiadomo, czy z jakiś przyczyn losowych nie mógł wychowywać się razem z miotem (np. miał problemy ze zdrowiem) lub wychowywał się bez matki.
Zabawa psa z właścicielem
Im pies jest młodszy, tym więcej potrzebuje czasu na zabawę. Ale choć pies najwięcej uwagi potrzebuje w wieku szczenięcym, to potrzeba zabawy powinna być zaspokajana przez całe życie. Warto również wiedzieć, że nie wszystkie psy lubią bawić się w ten sam sposób.
‒ Bardziej krzepkie psy będą lubiły aportować.
‒ Cavaliery uwielbiają gryźć.
‒ Psy myśliwskie lubią gonić i wąchać.
Zabawa może przybiera różne formy i wcale nie musi oznaczać dla Ciebie rezygnacji z innych rzeczy. Często zwykłe, prozaiczne czynności takie jak zamiatanie kuchni mogą być źródłem zabawy. Trzeba jedynie zrozumieć, że pies który szczeka na miotłe nie robi tego po to, aby Tobie przeszkodzić, tylko dlatego że jest ciekawy. Oczywiście oprócz takich codziennych sytuacji warto w jakiś sposób zorganizować czas psa. Poniżej kilka zabaw, które ja wykorzystuję z Piccolo:
➊ Przeciąganie gryzaka. Piccolo uwielbia ten rodzaj zabawy i zachęca, abym odebrał mu zabawkę, co z jego naturą złodziejaszka nie jest takie częste.
➋ Aportowanie.
➌ Gonienie. Czasem udaję, że chcę zabrać Piccolo zabawkę. Wtedy on ucieka zadowolony.
➍ Dobieranie się do zabawki. Mamy taką piszczącą marchewkę. Czasem zawijam ją w kocyk i każe Piccolo jej szukać. Taka zabawa na myślenie.
➎ Chowanie smakołyków w mieszkaniu. Zadaniem Piccolo jest znalezienie ich za pomocą węchu.
➏ Wykonywanie komend. Też jest to forma zabawy: po pierwsze pies musi myśleć, po drugie dostaje w zamian smakołyki.
➐ Próba odebrania zabawki. Zadaniem Piccolo jest odebranie mi zabawki, którą przeciągam po podłodze.
➑ Łapanie piłeczki. To akurat nieco mniej lubiana zabawa przez Piccolo, tak jak mówiłem woli on głównie takie zabawy, gdzie dominuje gryzienie.
Dlaczego warto bawić się z psem?
Najważniejszym powodem jest oczywiście to, że pies będzie szczęśliwy. Nie ma nic smutniejszego niż widok znudzonego psa. Pamiętajmy, że pies w przeciwieństwie do ludzi nie zorganizuje sobie sam czasu, nie poczyta książki, nie obejrzy serialu. Jeśli zapomnisz o zabawie z psem, szybko straci wrodzoną sobie radość, a w najgorszym wypadku zachoruje na depresję.
Warto też pamiętać, że zabawa jest elementem kształtującym psa. Pies nauczony zabawy i myślenia będzie mógł dłużej cieszyć się zdrowiem na stare lata.
Poza tym zabawa zwiększa więź między psem a właścicielem. Urwij kawałek z każdego dnia na wspólną zabawę, a pies nagrodzi cię swoim oddaniem i miłością.
Instrukcja obsługi psa, gdy Ty jesteś zajęty
➀ Zauważyłeś właśnie, że Twój pies jest znudzony i smutny. To pierwszy krok do poprawy sytuacji.
➁ Odłóż telefon i wyloguj się z Netflixa. Możesz również wymienić żarówkę, powiesić pranie i nakarmić żółwia. Bez względu na to, co to będzie, niech nic Ciebie nie rozprasza.
➂ Przebierz się w wygodne ubrania i poszukaj najbliższej zabawki. Widzisz? Twój pies już spogląda na Ciebie inaczej.
➃ Pokaż psu, że chcesz się z nim bawić. Szybkim i energicznym ruchem rzuć zabawkę przed siebie. Poczekaj aż pies ją przyniesie.
➄ Czynność powtórz kilka razy.
Przykładowe zabawki dla psa
Zabawa z innymi psami
Zabawa z innymi psami jest nieodłącznym elementem socjalizacji. Jeśli odpowiednio wcześnie nie przyzwyczaimy psa do rówieśników, może mieć w przyszłości problemy w kontaktach z nimi. Dotyczy to zarówno nadmiernej lękliwości jak i agresji. Jeśli pojedziemy na wieś lub do małego miasteczka, zobaczymy psy za płotem, które nerwowo obszczekują przechodniów. Są to psy, które nie potrafią się bawić.
Nic nie zastąpi psu udanej zabawy z jego najlepszym kolegą. Jako właściciele powinniśmy jednak czuwać nad tym, by zabawa przebiegała właściwie. Wzorową zabawą jest ta, w której rozkład bycia goniącym i gonionym rozkłada się mniej więcej 50/50. Jeśli Twój pupil tylko ucieka przed innym psem i nie wykazuje zainteresowania zabawą, odejdźcie i poszukajcie innego kompana do zabawy. I na odwrót, jeśli widzisz że Twój pies jest zbyt natarczywy, przerwij po prostu zabawę.
Jeśli masz pewnego siebie psa, to na pewno takim miejscem gdzie można znaleźć kolegów będzie psi wybieg. W naszym wypadku psi wybieg się nie sprawdził i musieliśmy skompletować sobie kolegów sami 🙂
Kiedy zrezygnować z zabawy z psem?
Nawet jeśli Twój pupil to urodzony rozrabiaka i wulkan energii, zdarzają się takie momenty, w których nie powinieneś zachęcać go do zabawy. Z pewnością odpuść zabawę gdy:
➜ widzisz, że pies jest śpiący. Pies tak jak człowiek ma prawo do odpoczynku. Gdy zasypia, nie powinniśmy mu machać w tym czasie piszczącą marchewką.
➜ pies jest chory. Twój pies się czymś zatruł, zjadł coś niedobrego, właśnie wróciliście ze poważnej wizyty u weterynarza. W takiej sytuacji przełóżcie zabawę na lepsze czasy.
➜ pies jest bardzo zmęczony. Wiesz, że Twój pies to nie typ maratończyka, ale rzucasz mu po raz 21 piłeczkę. O ten jeden raz za dużo.
➜ Twój pies ma dzieci i jest zajęty opiekowaniem się swoim potomstwem.
Bezpieczeństwo podczas zabawy
Zadbaj o bezpieczeństwo. Jeśli pies będzie miał nieprzyjemne doświadczenia związane z zabawą , może wyrosnąć na lękliwego i znudzonego psa. Słyszałem o przypadku, gdy właściciel wyrwał małemu Cavalierowi szczękę podczas zabawy gryzakiem! Pamiętaj, że to Ty jako opiekun jesteś w 100% odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie psa. Dotyczy to zarówno zabawy z Tobą jak i innymi psami.
5 Odpowiedź