Cavalier King Charles Spaniel to średniej wielkości, żywiołowy pies, o życzliwym i pogodnym usposobieniu. Charakteryzuje się dużym przywiązaniem do swojego właściciela, a także brakiem agresji w stosunku do innych osób i zwierząt. Cavalier King Charles Spaniel ze względu na swoją niezwykłą urodę (długie piękne uszy, delikatna sierść, duże oczy) a także przyjazny charakter, jest obecnie jedną z najpopularniejszych ras w Polsce. Zanim zdecydujesz się na Cavaliera, warto jednak zapoznać się dokładnie ze specyfiką rasy.
Usposobienie Cavaliera
Charakter to chyba największa zaleta Cavalierów, ale tam gdzie inni widzą plusy, ktoś inny może dostrzec minusy. Jeżeli nie przeszkadza Tobie, że pies jest zawsze o krok i nie opuszcza Cię nawet wtedy, gdy idziesz do toalety, jeśli nie przeszkadza Tobie, że pies jest wrażliwy i potrzebuje ciepła i uwagi, to znak, że Cavalier jest rasą dla Ciebie. W przeciwnym wypadku lepiej zastanowić się nad wyborem bardziej samodzielnej rasy.
Cavalier jest bowiem psem, który ma ogromną potrzebę kontaktu z człowiekiem. Może się zdarzyć, że Cavalier będzie się chętniej bawił w parku z właścicielem niż z innym pieskiem. Ta rasa po prostu tak ma - i chyba w tym ich największe piękno. Że gdy inne psy wolą spędzić popołudnie w swoim kojcu na korytarzu, Cavalier zrobi wszystko, by wskoczyć na kolana swojego właściciela!
Jeśli ktoś jednak będzie myślał, że przeleży z Cavalierem całe życie na kanapie - jest w błędzie. I to jakim! Wbrew pozorom Cavalier King Charles Spaniel to pies o żywiołowym temperamencie, którego prawdziwa natura pokazuje się w lesie lub parku. Trzeba wiedzieć, że w żyłach Cavaliera płynie myśliwska krew!
Cavalier jest też z natury bardzo ufnym i ciekawskim psem. Niestety zbyt duże pokłady ciekawości kończą się często wizytą u weterynarza, gdy Cavalier zje coś, co ktoś inny bałby się wziąć do ręki.
Cavaliery to również odpowiedni wybór dla osób, które szukają psa delikatnego dla dzieci.
Kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami
Cavalier King Charles Spaniel to rasa przyjaźnie nastawiona do innych ludzi oraz zwierząt. Jeżeli zdarzają się przypadki agresji wśród Cavalierów, to zwykle mają one podłoże lękowe. Zgodnie ze wzorcem rasy Cavalier nie powinien przejawiać nadmiernego lęku, zdarzają się jednak przypadki, w których Cavalier będzie się bał innych, pewniejszych siebie psów. Zwykle na spacerze Cavaliery chętnie bawią się z innymi psami lub zachowują się neutralnie.
Dorosły Cavalier o lękliwym temperamencie może mieć problem z zaakceptowaniem nowego psa w rodzinie, dlatego jeśli myślimy o posiadaniu dwóch psów, warto aby wychowywały się jednocześnie w tym samym czasie. Bardzo dobrym pomysłem jest wzięcie z hodowli dwóch Cavlaierów, które zwykle budują ze sobą bardzo silną więź. Cavalier będzie też świetnym przyjacielem kotów, jeśli od młodości nauczymy go obchodzenia się z nimi.
Problemy ze zdrowiem
Jak każde psy rasowe, tak i Cavalier King Charles Spaniel zmaga się z chorobami genetycznymi. Niestety nawet najlepsza hodowla nie da nam gwarancji, że nasz Cavalier będzie w 100% zdrowy. Schorzeniem, z którym zmaga się bardzo duża część Cavalierów jest wada mitralna serca (MVD) - ryzyko wystąpienia MVD jest wielokrotnie wyższe niż w przypadku innych ras. Pozostałe schorzenia często występujące przy rasie Cavalier to: Suche Oko, Dysplazja stawów, Syringomyelia, czy EFS. Warto od razu nadmienić, że przy wykryciu jakiegokolwiek schorzenia, koszty utrzymania Cavaliera mogą znacznie wzrosnąć. Jest to niestety ciemniejsza strona zakupu Cavaliera.
Pielęgnacja
Pielęgnacja Cavaliera to nie lada wyzwanie dla przyszłego właściciela. Cavalier posiada długą sierść (nie włosy!), które wypadają, roznosząc się po całym mieszkaniu. Miłośnicy czarnych ubrań będą musieli raczej zmienić swoją garderobę, na coś, gdzie sierść nie będzie tak widoczna. Wypadająca sierść to jednak nic z porównaniu z kołtunami, które się tworzą od łapek po uszy (o tak! na uszach szczególnie). Jest na to tylko jedno rozwiązanie - regularne wyczesywanie całego Cavaliera. Wystarczy użyć do tego zwykłego grzebienia lub szczotki z naturalnym włosiem. W celu bardziej dokładnego wyczesania stosuje się też szczotki typu pudlówki, które mają bardziej ostre końcówki.
Warto również nadmienić, że długa sierść, szczególnie w okolicy spodów poduszek (tak zwany Grinch) - predysponuje Cavaliera do jednego z największych brudasków wśród psów. Na to też jest tylko jedna rada - regularne przemywanie łapek pod prysznicem.
Cavalier King Charles Spaniel jako rasa wymaga również wizyt u psiego fryzjera, ale można samemu obciąć Cavaliera, jeśli mamy minimalne zdolności manualne. Włosy u Cavalierów są bardzo bujne (ale też w zależności od genów), zwykle będą rosnąć pod brzuchem, na łapkach i uszach. Większość właścicieli ma własne zdanie na temat włosów i tego gdzie powinny rosnąć. Są tacy, co nie obcinają cavalierów w ogóle i tacy, którzy obcinają raz na jakiś czas, chociażby w okolicy łapek, czy uszu. Jest to już kwestia osobistych preferencji właściciela.
Gdy Cavalier zostanie umyty i wyczesany, można też zastosować dodatkowe olejki pielęgnujące. Warto z nich skorzystać, aby sierść była lśniąca i gładka.
Co warto wiedzieć o żywieniu
Jeśli chodzi o żywienie Cavalierów mamy zwykle dwie możliwości. Albo nasz Cavalier będzie jadł wszystko, co spotka na swojej drodze, w ilościach nielimitowanych, albo będzie niejadkiem, którego miska może stać przez cały dzień napełniona. W drugim przypadku (pies niejadek) należy się nieco natrudzić. Generalnie wszystko sprowadza się do zadowolenia naszego cavaliera niejadka. ZADOWOLENIE to takie coś, które po smacznym obiadku wywołuje w Cavalierze radość, efekt trzęsącej się pupy i żywiołowe poszukiwanie najbliższej zabawki. Dla każdego Cavaliera niejadka ZADOWLOLENIE będzie przyjmowało inną postać, ale zwykle jest to:
- gotowany indyk z ryżem;
- owoce: jabłka, banany, gruszka itd;
- niektóre warzywa;
- ryby;
Wciąż najpopularniejszą metodą żywienia Cavaliera jest stosowanie gotowych karm: zarówno suchych jak i w puszce. Przed zakupem karmy, warto zwrócić uwagę na jej skład. Ważne, aby karma miała jak najmniej wypełniaczy typu zboża, a jak najwięcej wartościowych składników odżywczych (mięso, warzywa, owoce). Zwykle dobra karma będzie miała w sobie około 40% mięsa. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o doborze karmy, odsyłam do wpisu: lista polecanych karm dla Cavaliera.
Jeszcze inną, zyskująca na popularności metodą żywienia cavaliera jest BARF, czyli dieta na bazie surowego mięsa. Osoby, które są zainteresowane wdrożeniem tej metody żywienia zachęcam do zapoznania się z licznymi materiałami w internecie.
Cavalier sam w domu
Cavalier jest psem, który uwielbia spędzać czas z człowiekiem, dlatego naturalne jest pytanie, jak będzie reagował, gdy tego człowieka nie będzie przez kilka godzin dziennie. Rzeczywistość jest taka, że większość właścicieli pracuje poza domem od poniedziałku do piątku. Zgodnie z powiedzeniem: “Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” - dużo tu tak naprawdę zależy od tego, czego nauczymy Cavaliera, gdy będzie szczeniakiem. Osobom pracującym polecam następującą metodę.
Metoda dawkowania samotności
W pierwszych dniach po wzięciu Cavaliera z hodowli, warto wziąć kilkudniowy urlop, aby pies nie czuł się samotnie w nowym miejscu, swobodnie przyzwyczaił się do miejsca i właścicieli. W tym czasie warto raz na jakiś czas zostawić go samego w domu, np. iść na małe zakupy, tak aby Cavalier powoli przyzwyczajał się do samotności. Nie polecam od samego początku zostawiać Cavaliera samego, ponieważ może to być dla niego traumatyczne przeżycie, biorąc pod uwagę, że od początku życia przebywał w ciągłym kontakcie z hodowcą, czy swoim rodzeństwem i rodzicami. Po tych kilku dniach dawkowania samotności, można iść na pierwszy dzień do pracy - serce będzie się krajać - ale jest to konieczne, aby w przyszłości pies czuł się bezpiecznie w pustym mieszkaniu.
Polecam tę metodę również właścicielom, którzy już nie pracują - w ciągu naszego życia zdarzy się, że będziemy musieli zostawić Cavaliera samego w domu (np. iść do lekarza, wesele), a jeśli nie nauczymy go tego za młodu, będzie mu ciężko przeżyć każde rozstanie.
Wybór hodowli i stowarzyszenia
Wybór stowarzyszenia i hodowli jest bardzo istotny z punktu widzenia naszego późniejszego życia z Cavalierem. Należy zwrócić szczególną uwagę. do jakiego stowarzyszenia będzie należeć hodowla, z której nabywamy szczeniaka. W Polsce najstarszą i cieszącą się największym zaufaniem organizacją jest ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Polecam zapoznać się z polecaną listą hodowli należącą do tego związku
Trochę historii
A teraz coś dla osób, które są ciekawe skąd wywodzi się rasa i jaka jest jej historia.
Cavalier King Charles Spaniel to rasa, która powstała stosunkowo niedawno, bo w XX wieku. Początki tych spanieli sięgają jednak znacznie wcześniej bo ok XVI wieku. To właśnie wtedy do Europy przybyły psy, które możemy uznać dziś jako przodków Cavalierów. Przez kilka kolejnych wieków rasa traciła swoje cechy charakterystyczne, by pod koniec XIX wieku niemal całkowicie zniknąć ze świata kynologii. W latach 20 XX wieku udało się jednak odtworzyć rasę, głównie za namową Amerykanina Roswella Eldridge’a, który ogłosił nagrodę dla hodowcy, któremu uda się przywrócić wzorzec. Ciekawostką jest, że do odtworzenia rasy Cavalier posłużyły portrety z czasów Karola II, który był wielkim miłośnikiem Cavalierów.
Warto również zwrócić uwagę, że odtworzona rasa zyskała nową nazwę. Wcześniej nazywała się King Charles Spaniel czyli Spaniel Króla Karola (rasa istnieje do dziś). Natomiast nowa rasa nosił już nazwę: Cavalier King Charles Spaniel , gdzie słowo “Cavalier” jest nawiązaniem do obrazu, z którego odtworzono wygląd psów. Więcej ciekawostek związanych z pochodzeniem Cavaliera znajdziesz we wpisie o historii rasy.
Autor: Tomasz Łuczyszyn