Nauka sikania dla szczeniaka w pigułce

Wiele osób trafia do mnie z pytaniem, jak wyglądają pierwsze dni z psem pod względem załatwiania swoich potrzeb. No cóż - nie mam dla tych osób dobrych wieści - pierwsze tygodnie z psem upływają zwykle pod znakiem bezwzględnego wychodzenia z domu. Dlaczego tak jest?

Nauka sikania a kwarantanna

Gdy szczeniak jest oddawany z hodowli ma zazwyczaj dwa miesiące, a więc jeszcze jedno ważne szczepienie przed sobą - na parowirozę i nosówkę. Dopiero dwa, trzy tygodnie po tym szczepieniu można bezpiecznie wychodzić na spacery, bez obawy, że piesek się czymś zarazi. Trzeba podjąć decyzję, czy na te kilka tygodni zostawić psa w domu, czy ryzykować spacerami (najlepiej mieć dom z ogrodem). Jeśli zdecydujemy, że pies zostaje w domu - to niestety naukę sikania trzeba przełożyć na później.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Pierwsze dni z psem ↢ ↢ ↢

Maty do sikania dla psa - czy działają?

W czasie kwarantanny część właścicieli będzie chciała z pewnością  wypróbować wynalazek o nazwie - mata do sikania dla psa. To taki kawałek materiału, na który szczeniak może się załatwić - bez obawy, że zabrudzi mieszkanie. Słyszałem gdzieś legendę, że jakiś pies nauczył się załatwiać na matę. W praktyce niestety wygląda to tak, że właściciel biega za psem z kawałkiem gazety - i podkładają ją pośpiesznie w trakcie załatwiania się.

Jeśli bardzo mocno zależy nam, aby pies nauczył się załatwiać na matę, warto wykorzystać roztwór z octem do zabijania zapachu w miejscach, gdzie pies już zdążył się załatwiać. Dzięki temu szczeniak nie będzie szukał  tych miejsc do ponownie.

Nauka sikania po kwarantannie

Ok, kończy się kwarantanna i przychodzi czas na naukę sikania. Czy pies jest w stanie przestawić się z załatwiania w domu na załatwianie na dworze? Oczywiście 🙂 Wystarczy tylko regularnie wychodzić na spacer. I nie chodzi tutaj o regularne wychodzenie 3 razy dziennie, tylko za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zasada nr 1 w nauce czystości - pies dziwnie wącha podłogę - biegnij po smycz!

To właściwie najważniejsza zasada w nauce czystości dla szczeniaka. Czteromiesięczny pies będzie załatwiał się średnio co 30-60 minut. Jeśli widzisz, że szczeniak dziwnie obwąchuje podłogę, tak jakby czegoś szukał, to niewątpliwie znak, że za kilka sekund zacznie się załatwiać. Wtedy bierzesz go na ręce, zapinasz obrożę i wychodzisz na spacer. I tak przez cały dzień.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Zabawa psem - dlaczego jest taka ważna? ↢ ↢ ↢

Może Ci się przydać


Po jakim czasie pies oduczy się sikania w domu?

Nie ma tutaj reguły, każdy pies w innym tempie przyswaja naukę czystości w domu. Może to być kilka dni, a może kilka tygodni. Ale bez obaw, nauka czystości przychodzi psom naturalnie. Szczeniak sam będzie chciał się załatwiać na dworze, gdy spacer zacznie mu się kojarzyć z czymś pozytywnym 🙂

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz