Obroża dla psa – opinie, rodzaje, jaką wybrać ?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Traktuje się go jak członka rodziny, rozpieszcza smakołykami czy drapaniem za uchem. Do tego dochodzą wspólne spacery - najprawdopodobniej najbardziej ekscytująca rzecz w życiu czworonoga. Oprócz załatwiania swoich potrzeb, jest to czas budowania więzi z opiekunem, eksplorowania otaczającego świata, wtykana nosa wszędzie, gdzie popadnie, i obwąchanie wszystkiego, co popadnie. Jednak należy pamiętać o tym, że spacer powinien być przede wszystkim bezpieczny - zarówno dla zwierzęcia, jak i człowieka.  W tym aspekcie bardzo ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu.

Zarówno szelki, jak i obroża, powinny być dopasowane do anatomii zwierzęcia. Najgorszym rozwiązaniem jest kupowanie byle jakiego sprzętu na początku życia psiaka, tłumacząc to argumentami, że przecież jeszcze urośnie, a wymiana szelek czy też obroży to dodatkowy koszt. Nieodpowiedni sprzęt do spacerów z psem negatywnie wpływa na kształtowanie jego sylwetki, rozwój kośćca oraz mięśni, co rzutuje na problemy ze schorzeniami aparatu ruchu czy złe samopoczucie psa - depresję lub nawet napady agresji.

Zasadnicza różnica między obrożą i szelkami widoczna jest gołym okiem. Obrożę stanowi pasek obejmujący szyję pupila. Szelki natomiast składają się z kilku pasów, które są łączone na grzbiecie i mocowane wokół przednich łapek. Jeśli pies nie ciągnie i ładnie spaceruje, to odpowiednio dobrana, szeroka, z dobrej jakości materiałów obroża nie zrobi mu żadnej krzywdy. W innym wypadku może powodować ucisk na krtań, a pies będzie podduszany. Szelki natomiast zajmują większy obszar psiego ciała. Bardzo łatwo jest je źle dopasować, przez co są nie tylko niewygodne, ale również w ogromnym stopniu ograniczają ruch czworonoga. Takie niepotrzebne napięcia i obciążenia mięśni mogą powodować miejscowe niedotleniania i bóle mięśniowe. Ciasne szelki u szczeniaków przyczyniają się do nieprawidłowego rozwinięcia stawów i ich znacznego zniekształcenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obroży?

Obroża powinna być przede wszystkim wygodna i nie ograniczać ruchów psa. Nie może to być wąski pasek, powinno się unikać metalowych obroży, szczególnie łańcuszkowych. Mogą powodować otarcia skóry i wplątywanie sierści, co skutkuje jej bolesnym wyrywaniem. Często z tego typu sprzętem w parze idą kolce, które sprawiają ból zwierzęciu. Bardzo rozsądnym krokiem jest przedyskutowanie swojego zakupu z weterynarzem. Lekarze posiadają ogromną wiedzę na temat anatomii psa i będą w stanie sprawdzić , czy dany sprzęt nie ogranicza ruchów zwierzęcia, jest dla niego odpowiedni i nie robi mu krzywdy.

Dostępne typy obroży

Wybór odpowiedniej obroży nie jest taki oczywisty, tym bardziej, że na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów tego sprzętu. Robione są z różnych materiałów, takich jak skóra, taśma, materiał, guma, metal czy paracord. Wiele z nich posiada dodatkowe właściwości poprawiające komfort użytkowania. I tak można znaleźć między innymi obroże odstraszające pchły i kleszcze czy też obroże świecące, które poprawiają bezpieczeństwo. Tak szeroki asortyment może być kłopotliwy, dlatego ważne jest, aby podejść do sprawy z głową i wybrać to, co jest rzeczywiście potrzebne.

Obroża uspokajająca

Obroża uspokajająca znana również jako obroża feromonowa to rozwiązanie godne polecenia szczególnie nerwowym i nadpobudliwym psiakom, gdyż zawarte w niej feromony działają na zwierzę wyciszająco i uspokajająco. W wielu przypadkach świetnie się spisuje i co najważniejsze działa terapeutycznie, zamiast otumaniać i ogłupiać zwierzę. Pomaga zredukować napięcie i poziom stresu, a w swoim składzie często ma naturalne zapachy takie jak rumianek czy lawenda, które mają dodatkowe kojące działanie. Jest przydatna podczas podróży, poznawania nowych miejsc oraz innych stresujących sytuacji.

Obroża antyszczekowa

Obroże antyszczekowe kupowane są psom, które bardzo ciężko uspokoić i powstrzymać przed szczekaniem. Często stosuje się je jako pomoc treningowa. Nowoczesne obroże tego typu są bezpieczne i nie męczą czworonogów. Zasada ich działania jest bardzo prosta. To elektroniczne urządzenie uaktywnia się, gdy rozpozna szczekanie lub wycie psa. Najczęściej występują trzy poziomy działania. W pierwszym wydawany jest sygnał dźwiękowy, w drugim wibracje. W przypadku braku reakcji, wysyłane są impulsy elektrostatyczne. Ten etap następuje bardzo rzadko, najczęściej tylko na początku użytkowania - psy potrafią szybko skojarzyć następstwa kolejnych ostrzeżeń. Trzeci etap jest dopasowywany do wrażliwości pieska, a sam impuls nie może boleć, gdyż ustawia się go poniżej granicy bólu.

Świecąca obroża

Idealne rozwiązanie, aby poprawić widoczność psa w ciemności. Sprawdza się w przypadku zwierząt o różnym umaszczeniu, ale szczególnie pomocna jest przy ciemnych psach. Bardzo poprawia komfort właściciela oraz bezpieczeństwo podczas spacerów. Najczęściej są to ledowe obroże, które można dostać w wielu wariantach kolorystycznych.

Obroża na kleszcze i pchły

Tego typu obroże zawierają środki chemiczne, które zabijają pchły i kleszcze, zanim zdążą na dobre zadomowić się na ciele zwierzaka i przekazać mu wiele groźnych chorób. Zawarte w niej substancje (najczęściej permetryna, flumetryna, imidaklopryd) nie są szkodliwe dla psów i ludzi.

Obroża elektryczna

Elektryczne obroże najczęściej stosowane są jako pomoce treningowe. Nie stosuje się ich na co dzień, jednak istnieje kilka sytuacji, w których są pomocne. To między innymi polowanie na zwierzynę, oduczanie psa skakania na ludzi czy też oduczanie szarpania za smycz. Do obroży dołączone są piloty, które pozwalają na kontrolowanie jej działania. Należy nadmienić, że w wielu krajach są one zakazane.

Obroża z gps

Obroża z GPS świetnie sprawdza się, gdy pies często urządza sobie samotne wędrówki i lubi uciekać. Choć oczywiście należy go tego oduczyć, a zwierzę nie powinno być wypuszczane w pojedynkę ze względów bezpieczeństwa - zarówno jego, jak i napotkanych ludzi - to obroża taka jest świetnym zabezpieczeniem na wypadek nieprzyjemnych sytuacji. Pomaga również kontrolować zwierzę, gdy właściciel znajduje się poza domem.

Jeżeli ktoś chciałby poczytać więcej w temacie na to zapraszam do przeczytania rankingu dobrych obroży przeciw kleszczom i pchłom dla psów.

Rodzaje mocowania obroży

Przy szukaniu odpowiedniej obroży może naprawdę rozboleć głowa! Oprócz dylematu między szelkami a obrożą, mamy do dyspozycji wiele materiałów, z których jest ona wykonana, a także kilka typów wybieranych w zależności od potrzeb i zastosowania. Dodatkowo dochodzi rodzaj zapięcia. Najczęściej spotykane jest tzw. zapięcie klamrowe. Wystarczy chwila - i pies jest zapięty. Inne rodzaje mocowania obroży to półzacisk i martingale.

Obroża na zatrzask plastikowy i metalowy

Ten typ zapięcia jest wybierany najczęściej. Zasada działania egzemplarzy metalowych oraz plastikowych jest bardzo podobna. Oba zapina się bardzo szybko, jednak metalowe są nieco bardziej odporne na zniszczenia i trudniej jest je rozpiąć. Są również ciężkie, więc nie zaleca się stosowania ich w przypadku małych psiaków. Nie należy jednak spisywać plastikowych na straty - w wielu zapięciach stosuje się blokady przed samoistnym otwieraniem.

Obroża mocowana na półzacisk

Obroża zamykana na półzacisk to regulowana taśma z częścią zaciskową. Zakłada się ją przez głowę psa, a następnie przypina smycz. Po pociągnięciu, obroża zaciska się, jednak do odpowiednio wyregulowanego poziomu. Kiedyś nazywano je dławikami, uważano za niehumanitarne oraz stosowano głównie, aby oduczyć psa ciągnięcia za smycz. Nowoczesne obroże po odpowiednim wyregulowaniu nie są w stanie zrobić psu krzywdy.

Martingale

Zasada działania zapięcia typi martingale jest podobna jak w przypadku półzacisku klasycznego. Różnią się one nieco konstrukcją. W tym przypadku elementem zaciskowym oraz jednocześnie miejscem, do którego przypina się smycz, jest pętelka. Przy pociągnięciu, pętelka zaciska się w sposób pozwalający obroży ściśle przylegać do szyi. Zaleca się szczególnie psom, które mają masywną szyję i mniejszą głowę.

Dobieranie obroży dla psa

Materiał obroży powinien być na tyle miękki, aby nie ranić zwierzęcia, oraz odpowiednio wytrzymały i uniemożliwiający zerwanie. Ułatwieniem jest wybór materiałów szybkoschnących i łatwych w czyszczeniu, co sprawdza się szczególnie podczas deszczowych spacerów. Często wybiera się materiały parciane oraz skórzane - te pierwsze jednak długo schną, a drugie potrafią farbować futerko.

Dobór obroży dla psa jest trudny. Powinna być ona jednocześnie luźna i ciasna, co w zasadzie się wyklucza. Aby pies czuł się w niej komfortowo, nie może ograniczać jego ruchów. Aby właściciel czuł się komfortowo, jednocześnie nie może spadać z szyi. Aby obliczyć odpowiednią długość obroży, należy zmierzyć obwód szyi i dodać 1-2 centymetry. Wskazane jest sprawdzenie obroży tzw. metodą dwóch palców. Jeśli bez problemu wchodzą między szyję a obrożę i przylegają do niej, rozmiar jest odpowiedni. Nie powinna być na styk - w przypadku występowania regulowanego zapięcia, powinna zapinać się mniej więcej w połowie, aby w razie potrzeby można było ją zwiększyć oraz zmniejszyć. Równie istotna jest szerokość obroży. Naturalnie - w przypadku mniejszych psów, powinna być węższa, jednak na tyle, aby nie wżynała się w ciało. Większe czworonogi mogą nosić obroże o szerokości nawet 4 centymetrów.

Obroża - wady

  • mniejszy komfort niż w przypadku szelek,
  • ryzyko zerwania psa ze smyczy,
  • ryzyko podduszania,
  • możliwość otarcia,
  • szarpania mogą potęgować agresję.

Obroża zalety

  • lepiej sprawdzają się w przypadku szczeniaków oraz małych psów,
  • zwiększają kontrolę nad psem,
  • łatwiej dobrać rozmiar w porównaniu do szelek,
  • idealne do nauki chodzenia na smyczy,
  • można ją ciekawie ozdobić i spersonalizować.

Obroża dla psa - najczęstsze pytania

Czy obroża dla silnego psa jest dobrym rozwiązaniem?

Na rynku można znaleźć obroże dedykowane zarówno dla małych psów, jak i dużych i silnych. Obroża zwiększa kontrolę nad psem i łatwiej jest z jej pomocą nauczyć psa ładnego chodzenia przy nodze. Jeśli jest odpowiednio szeroka i zrobiona z mocnego materiału, nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w przypadku silnych czworonogów.

Jaki typ obroży zastosować dla psa o chudej szyi, typu Chart?

Charty mają specyficzną budowę ciała i są bardzo kościste. W ich przypadku najczęściej stosuje się dedykowane obroże o specjalnym kształcie - mają węższe końce i rozszerzają się do środka. Wypełnia się je miękkim materiałem np. bawełną, a materiał ich wykonania to przede wszystkim skóra naturalna.

Co jest lepsze dla szczeniaka: obroża czy szelki?

Szczeniak czuje się swobodniej w obroży. Szelka może ograniczać jego ruchy oraz prawidłowy rozrost układu mięśniowego oraz szkieletowego.

Czy obroża może się zerwać?

Odpowiednio dopasowana obroża nie może się zerwać. Taka sytuacja może nastąpić, jeśli jest zbyt luźna i wykonana z kiepskiej jakości materiałów.

Od jakiego wieku można stosować obrożę przeciwpchelną?

Na rynku dostępne są obroże przeciwpchelne dedykowane zarówno psom dorosłym, jak i szczeniakom nawet około 3 miesiąca życia. Wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa powinny być zawarte w informacjach od producenta danego modelu.

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz