Cavalier King Charles Spaniel – wygląd, charakter, zdrowie

Cavalier King Charles Spaniel to rasa powstała w XX wieku, swój pierwowzór mająca jednak znacznie wcześniej - pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z 16 wieku. Większości osób Cavalier kojarzy się z małym, miłym pieskiem, który lubi się przytulać i zabiega o względy właściciela. Jest to po części prawdą, jednak takie "sztywne" postrzeganie rasy może być krzywdzące dla tych psów. Cavalier oprócz tego, że większość popołudnia spędziłby najchętniej na kolanach właściciela, jest również żywiołowym psem, którego temperament ujawnia się na spacerach lub w otoczeniu innych zwierząt. Prawdą jest jednak, że są to psy o wielkim sercu i dużej potrzebie bliskości. 

Spis treści
1. Wygląd
2. Zdrowie
3. Charakter
4. inteligencja
5. Zanim kupisz Cavaliera

Najważniejsze informacje

 
PochodzenieWielka Brytania
Klasyfikacja FCI Grupa IX Psy ozdobne i do towarzystwa
Klasyfikacja American Kennel Club Toy group
Wzorzec FCI nr 136
Wielkość mała
Waga:  5,4 – 8 kg

Wygląd

Waga Cavaliera mieści się w przedziale między 5 a 8 kilograma. Zdarzają się oczywiście delikatnie większe lub mniejsze osobniki, ale zazwyczaj książkowy Cavalier będzie ważył właśnie tyle. Rozróżniamy też cztery rodzaje umaszczenia: Blenheim (biało-brązowy), Tricolor (biało-czarno-brązowy), Black And Tan (czarny podpalany) oraz Ruby.

 

I teraz ważna informacja: Cavalier nie posiada włosów tylko sierść , która skłonna jest do wypadania. Cavalier King Charles Spaniel wymaga szczególnej troski jeśli chodzi o sierść, ponieważ jest ona skłonna do tworzenia kołtunów, które bardzo trudno rozczesać. Wystarczy, że na uszy przedostanie się trochę jedzenia z miski, o co nie trudno, ponieważ Cavalier ma bardzo długie uszy. Cechą charakterystyczą Cavalierów są ich duże, pełne miłości oczy, które mogą zwalić z nóg niejednego twardziela. Bardzo często Cavaliery wykorzystują ów fakt, by zaskarbić sobie łaski właściciela.

Zdrowie

Cavalier, jak większość psów rasowych boryka się z licznymi chorobami. Jest rasą Kaufen Alfaprost (Hytrin) Online ohne rezept , która najczęściej choruje na MVD, czyli wadę zastawki, która może powodować niewydolnośc serca. Według ankiety przeprowadzonej przez Kennel Club - aż 42% Cavalierów umarło właśnie na choroby powiązane z sercem. Ważne jest, by każdego roku badań serce. W razie wykrycia wady, można przypisać leczenie, które opóźni rozwój choroby. Oprócz MVD Cavalier King Charles Spaniel ma predyspozycje do chorowania na: Suche Oko, Dysplazję stawów łokciowych, Syringomyelię, czy Epizodyczne upadanie (EFS).

 

Charakter i usposobienie

Cavalier King Charles Spaniel to psy żywiołowe, lubiące kontakt z ludźmi. Odnajdują się w kontakcie z innymi psami, nawet tymi większymi. Nadają się do domu z dziećmi. Zwykle pozbawione lęku przed innymi, zdarzają się jednak osobniki bardziej strachliwe. Bardzo ciężko znoszą rozstanie z właścicielem. Nie powinny zostawać zbyt długo same w domu.

Cavalier King Charles Spaniel jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt, bardzo rzadko zdarzają się przypadki, gdy jakiś Cavalier nie toleruje innych psów. Z racji swojego DELIKATNEGO CHARAKTERU Cavalier King Charles Spaniel zdecydowanie gorzej będzie się czuł w otoczeniu pewniejszych siebie psów, które lubią brutalną zabawę i przepychanki. Zdarzają się również osobniki, które bardziej od innych psów wolą zabawę ze swoim właścicielem.

Szczekanie w domu

Cavalier King Charles Spaniel jest mało szczekliwym psem, więc raczej nie będzie przysparzał kłopotu sąsiadom. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mogą zdarzać się przypadki psów, które będą nieco głośniejsze. Jeśli nauczymy psa od początku zostawać samemu w domu, nie powinno być problemu. Nie zaleca się jednak zostawać psa w domu na więcej niż osiem godzin, ponieważ samotny cavalier będzie nieszczęśliwy. Osoby, które przebywają czasem dłużej niż 8 godzin poza domem mogą zastanowić się nad kupnem dwóch cavalierów od razu. Wtedy czas do powrotu właściciela będzie im mijał zdecydowanie szybciej.

Cavalier charakter - wady i zalety

Zalety Wady
Są bardzo przywiązane do właściciela Mogą źle znosić samotność
Nie mają w sobie agresji Trzeba uważać, by inne psy nie zrobiły im krzywdy
Ufne w stosunku do ludzi Przywitają złodzieja jak przyjaciela
Żywe, energiczne, ciekawe świata Mogą uciekać, gdy zobaczą innego psa

Cavalier King Charles Spaniel - inteligencja

Cavaliery nie należą do najbardziej inteligentnych ras (cóż nie można mieć wszystkiego 🙂 ). Według rankingu stworzonego przez prof. Stanley'a Corena, zajmują dopiero 73 pozycję w rankingu inteligencji. Oczywiście nie znaczy to, że przy odpowiednim treningu nie da się wyszkolić Cavaliera. Zajmie to po prostu nieco wiecej czasu. Nie powinno być jednak problemu z szybkim opanowaniem podstawowych komend. W przypadku tej rasy bardzo ważna będzie komenda zostaw, ponieważ Cavaliery uwielbiają gryźć wszystko, co spotkają na swojej drodze

Zanim kupisz Cavaliera - przeczytaj

Opisy rasy są jedynie pewnym uproszczeniem, ponieważ nigdy w 100% nie można przewidzieć, jak pies będzie się zachowywał - wiele tu zależy od jego wychowania i temperamentu. Jest jednak kilka rzeczy, których należy się dowiedzieć, bo sprawdzają się - powiedzmy w 90%.

Pod żadnym pozorem nie kupuj Cavaliera jeśli:

Chcesz mieć psa, który jest niezależny

Cavaliery nie odstępują swoich właścicieli na krok. Jeśli gotujesz, patrzą się na ciebie, chętnie wskoczą na Twoje kolana, gdy siedzisz w fotelu i potowarzyszą ci w toalecie. Sam łapie się na spacerze na tym, że szukając Picollo gdzieś daleko, znajduję go tuż obok moich nóg. Jeśli więc nie odpowiada tobie taki typ psa, nie decyduj się na Cavaliera.

Akceptujesz kary fizyczne wobec zwierząt

Cavaliery to bardzo wrażliwe psy i na pewno nie powinny być wychowywane twardą ręką. W przeciwnym wypadku można je bardzo łatwo skrzywdzić. Jeśli z kolei pokażesz Cavalierowi cierpliwość i ciepło, on odwdzięczy Ci się z nawiązką! 

Przebywasz często poza domem

Samotność jest najgorszą karą dla Cavaliera. Jeśli przebywasz więcej niż 8h poza domem, zastanów się lepiej nad kupnem kota, albo rybek. Cavalier, który spędza większość dnia samotnie, będzie po prostu nieszczęśliwy. 

Nie akceptujesz psa na kanapie

Cavaliery to urodzeni arystokraci. Już w XVII wieku Karol II zachwycał się Cavalierami i według niektórych źródeł trudno było zobaczyć króla bez kilku biegających pod jego nogami psów. Za jego panowania powstał nawet specjalny dekret zezwalający Cavalierom wstęp do parlamentu. Musisz się więc liczyć z tym, że jak na arystokratę przystało, Cavalier będzie rościł sobie prawo do wygody. 

Chcesz psa za małe pieniądze

Na serwisach typu OLX, czy Ogłaszamy ceny Cavalierów wahają się miedzy 1200 a 4500 tysiąca złotych. Te tańsze psy z mogą pochodzić z pseudohodowli, a kupując je można wyrządzić dużą krzywdę zarówno sobie, jak i mamom szczeniaków. Pamiętaj, że w Polsce jest tylko jedno bezpieczne stowarzyszenie, które umożliwia sprzedaż psów i jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), należący do FCI - Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Każdy hodowca w tym związku musi przestrzegać rygorystycznych zasad, które obejmują:

➊ opłacanie składek do związku, w tym opłat za członkostwo czy rodowód

➋ szczepienia i odrobaczenia szczeniąt

➌ tatuowanie lub czipowanie szczeniąt

➍ wizyty kontrolujące stan miotu 

➎ czas uprawnień hodowlanych - suka zyskuje je ukończywszy 15 miesięcy, a traci wraz z 8 rokiem życia. Jest to czas, w którym pies może posiadać potomstwo.

➏ warto również pamiętać, że ZKwP reguluje, ile razy w ciągu roku suka może mieć miot, dlatego możemy mieć pewność, że psia mama nie będzie wykorzystywana przez nieodpowiedzialnych właścicieli

To właśnie z tych powodów ceny Cavalierów są nieraz tak duże. Jeśli szukasz psa za 1000 złotych, Cavalier nie jest rasą dla Ciebie.

Zobacz również: gdzie kupić Cavaliera↣↣↣ Lista polecanych hodowli ↢↢↢

Książki o rasie Cavalier King Charles Spaniel

Nie masz czasu na pielęgnacje psa

Mimo, że Cavaliery nie posiadają włosów, tylko sierść, trzeba regularnie dbać o pielęgnacje umaszczenia. Zbyt długa i nie rozczesywana sierść ma tendencje do tworzenia kołtunów, które wyglądają mało estetycznie. Trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu uszów i przecieraniu oczu, które bardzo często ropieją.

Szukasz psa, który nie choruje

Niestety Cavalier, jako rasa obarczona jest największym spośród psów ryzykiem posiadania wady mitralnej serca (MVD). Zdrowe serca psa działa w ten sposób, że zbiera krew z płuc oraz tkanek a następnie transportuje ją z przedsionków do komory. Tam z kolei krew przepompowywana jest do tętnic. Wada polega na tym, że zastawka, która blokuje cofanie się krwi z komory do przedsionka, nie działa tak jak powinna, a krew zamiast być rozprowadzana do tętnic, zatrzymuje się w sercu. W rezultacie, na wskutek długiej i wytężonej pracy serca, dochodzi do jego niewydolności. Jeśli chcesz mieć Cavaliera musisz się liczyć z dużym ryzykiem wystąpienia tej choroby.

Najważniejsze pytania

Ile waży Cavalier King Charles Spaniel?

Średnia waga Cavaliera wacha się w przedziale 5,4 – 8 kg.

Jak długo żyje Cavalier?

Cavalier żyje od 9 do 14 lat. Są jednak osobniki, które żyją zdecydowanie dłużej. Najdłużej żyjacy Cavalier - Tuppence - miał 19 lat i 4 miesiące.

Jakie są rodzaje umaszczenia?

Cavalier występuje w 4 umaszczeniach: blenheim, tricolor, black and tan oraz ruby.

Jakiego wzrostu jest Cavalier?

Wzrost Cavaliera to ok 30 - 33 cm.

Ile kosztuje Cavalier King Charles Spaniel?

Cena Cavaliera jest zależna od wielu czynników. Zazwyczaj jest to kwota w przedziale od 2500 do 5000 zł.

Czy Cavalier ma włosy, czy sierść?

Cavalier ma sierść, którą raz na jakiś czas należy starannie wyczesywać.

Czy muszę mieć duży ogród, by mieć Cavaliera?

Niekoniecznie, wystarczy, że będziesz mieć odpowiednią ilość czasu, aby pójść z psem na spacer, do parku albo na wybieg. Jeśli masz duży ogród to świetnie, ale nie jest to konieczne, by mieć Cavaliera.

Czy Cavalier to pies dla Ciebie?

Na koniec krótkie podsumowanie artykułu. Odpowiedz sobie na pytanie, czy Cavalier King Charles Spaniel to odpowiednia rasa dla Ciebie? 🙂

Cavalier jest dla Ciebie Cavalier nie jest dla Ciebie
 uwielbiasz się przytulać

nie akceptujesz wrażliwych psów

masz dużo czasu, który możesz poświęcić zwierzęciu spędzasz mało czasu w domu
nie przeszkadzają ci rasy wymagające pielęgnacji nie lubisz ras wymagających pielęgnacji
możesz zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu nie wychodzisz na spacery
stać cię na psa z ze stowarzyszenia FCI i wizytu u weterynarza nie masz pieniędzy na częste wizyty u weterynarza

Quiz! Czy pasujesz do Cavalier King Charles Spaniela

Zakup psa to nie lada wyzwanie dla każdego przyszłego właściciela. Każda rasa różni się nie tylko wyglądem ale i charakterem, dlatego ważne jest aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi za oraz przeciw. Jeśli jesteś osobą, która przymierza się do kupna Cavaliera, świetnie trafiłeś! Poniższy quiz pomoże Tobie odpowiedzieć na pytanie, czy Cavalier King Charles Spaniel jest odpowiednią rasą dla Ciebie.

1. Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu

cavalier king charles spaniel na trawie
Correct! Wrong!

Cavalier jest psim domatorem, jednak w lesie czy parku zamienia się w małego skrzata, któremu nie umknie żadna gałąź, czy patyk.

2. Nie lubisz, gdy pies wchodzi z Tobą do toalety

cavalier na rękach właściciela
Correct! Wrong!

Cavaliery uwielbiają swoich właścicieli. Poszłyby z nimi na koniec świata. W tym także do toalety 🙂

3. Lubisz zabawę z psami

Correct! Wrong!

Cavalier uwielbia różnego rodzaju zabawki. Szczególnie te które można zjeść lub rozsupłać.

4. Chce mieć psa z włosami zamiast sierści

Correct! Wrong!

Wbrew pozorom Cavalier nie posiada włosów, tylko sierść, którą zostawia w całym mieszkaniu.

5. Nie akceptujesz psa na kanapie

cavalier king charles spaniel, trzy psy pozują do zdjęcia, brązowe psy
Correct! Wrong!

Cavalier to królewska rasa i potrzebuje królewskiej wygody. Oczywiście nic się nie stanie, jak zakażesz Cavalierowi wchodzić na meble. Wiedz jednak że to psy które najlepiej czują się przy właścicielu, a więc również przy Twoich nogach na fotelu.

6. Szukasz wrażliwego psa

cavalier na spacerze zimą, pies w śniegu, pies zimą
Correct! Wrong!

Cavalier King Charles Spaniel jest psem o bardzo wrażliwym usposobieniu. Ma też bardzo dużą potrzebę kontaktu z ludźmi.

7. Trzy lub cztery tysiące zł to za dużo jak na psa

cavalier na trawie, pies podczas zabawy z właścicielem
Correct! Wrong!

Cavalier jak większość psów rasowych kosztuje. Jeśli chcesz mieć Cavaliera ze sprawdzonej hodowli powinieneś liczyć się z kosztami rzędu 3-4 tysiące lub więcej. Pamiętaj, że to decyzja na kilkanaście lat i kupujesz tak naprawdę przyjaciela, a nie kawałek metalu na czterech kółkach z kierownicą.

8. Szukasz rasy bardzo inteligentnej

cavalier king charles spaniel na smyczy, spaniel na spacerze, pies w parku na spacerze z właścicielem
Correct! Wrong!

W rankingu stworzonym przez prof. Stanley'a Corena, Cavaliery zajmują dopiero 73 pozycję w rankingu inteligencji.

9. Cavalier to pies, który ma problem z sercem

cavalier na spacerze
Correct! Wrong!

Cavalier King Charles Spanie to rasa u której najczęściej występuje schorzenie MVD (Wada Mitralna Serca). MVD powoduje niewydolność serca wskutek złego działania zastawki.

10. Szukasz prawdziwego przyjaciela

cavalier biegający po trawie
Correct! Wrong!

Brawo! Cavalier jest rasą dla Ciebie 🙂

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz