- Zanim kupimy Cavaliera powinniśmy zorientować się do jakiego stowarzyszenia należy hodowla. Bardzo często ceny na portalach aukcyjnych są bardzo niskie, po dokładnym sprawdzeniu okazuje się jednak, że szczeniaki pochodzą z mało znanego stowarzyszenia, które nie daje gwarancji, że proces hodowlany przebiega we właściwy sposób.
- W Polsce jedynym wiarygodnym stowarzyszeniem jest ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) i jest to jedyna organizacja w Polsce podlegająca FCI - Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.
- ZKwP robi wiele dobrego, między innymi kontroluje:
- stan miotu (np. czy psy są przechowywane w odpowiednich warunkach, nie w piwnicy, z dala od światła, świeżego powietrza itd.)
- szczepienia i odrobaczenia szczeniąt
- czas, w którym suka może zajści w ciąże (nie więcej niż raz w roku)
- W ogłoszeniu, które przeglądamy powinna się znaleźć nazwa stowarzyszenia, jeśli takiej nie ma, należy zapytać o nią hodowcę.
- Jest duże prawdopodobieństwo, że oferty sprzedaży poniżej 2000 zł pochodzą od innego stowarzyszenia (zdarzają się wyjątki).
- Cavalier powinien być wydany po ukończeniu 7 tygodnia życia. Właściciel musi otrzymać metryczkę (uprawniającą do wyrobienia rodowodu) oraz książeczkę zdrowia. Szczeniak musi być zaczipowany lub zatatuowany.
- Jeśli właściciel nie chce lub nie może wydać metryki, książeczki zdrowia itd., upewnij się dwa razy do jakiego związku należy.
- W umowie, którą podpiszesz może znaleźć się zapis o zakazie rejestracji szczeniaka w związku innym niż ZKwP. Może się znaleźć zapis o ewentualnej karze pieniężnej - nie przestrasz się - to zwykłe zabezpieczenie przed przechodzeniem do mniej znanych stowarzyszeń.
- Hodowca może też zakazać Tobie sprzedaży szczeniaka, jak również zaznaczyć prawo do jego odkupienia. W ten sposób zabezpiecza Cavaliera przez kupnem w celu wzbogacenia się.
- Hodowca ma obowiązek poinformować kupującego o ewentualnych wadach szczeniaka. Nie spełnienie tego warunku może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.