Wybór stowarzyszenia

 1. Zanim kupimy Cavaliera powinniśmy zorientować się do jakiego stowarzyszenia należy hodowla. Bardzo często ceny na portalach aukcyjnych są bardzo niskie, po dokładnym sprawdzeniu okazuje się jednak, że szczeniaki pochodzą z mało znanego stowarzyszenia, które nie daje gwarancji, że proces hodowlany przebiega we właściwy sposób.

 

 1. W Polsce jedynym wiarygodnym stowarzyszeniem jest ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) i jest to jedyna organizacja w Polsce podlegająca FCI - Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

 

 1. ZKwP robi wiele dobrego, między innymi kontroluje:

 

 • stan miotu (np. czy psy są przechowywane w odpowiednich warunkach, nie w piwnicy, z dala od światła, świeżego powietrza itd.)
 • szczepienia i odrobaczenia szczeniąt
 • czas, w którym suka może zajści w ciąże (nie więcej niż raz w roku)

 

 1. W ogłoszeniu, które przeglądamy powinna się znaleźć nazwa stowarzyszenia, jeśli takiej nie ma, należy zapytać o nią hodowcę.

 

 1. Jest duże prawdopodobieństwo, że oferty sprzedaży poniżej 2000 zł pochodzą od innego stowarzyszenia (zdarzają się wyjątki).

 

 1. Cavalier powinien być wydany po ukończeniu 7 tygodnia życia. Właściciel musi otrzymać metryczkę (uprawniającą do wyrobienia rodowodu) oraz książeczkę zdrowia. Szczeniak musi być zaczipowany lub zatatuowany.

 

 1. Jeśli właściciel nie chce lub nie może wydać metryki, książeczki zdrowia itd., upewnij się dwa razy do jakiego związku należy.

 

 1. W umowie, którą podpiszesz może znaleźć się zapis o zakazie rejestracji szczeniaka w związku innym niż ZKwP. Może się znaleźć zapis o ewentualnej karze pieniężnej - nie przestrasz się - to zwykłe zabezpieczenie przed przechodzeniem do mniej znanych  stowarzyszeń.

 

 1. Hodowca może też zakazać Tobie sprzedaży szczeniaka, jak również zaznaczyć prawo do jego odkupienia. W ten sposób zabezpiecza Cavaliera przez kupnem w celu wzbogacenia się.

 

 1. Hodowca ma obowiązek poinformować kupującego o ewentualnych wadach szczeniaka. Nie spełnienie tego warunku może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.