Karma dla Cavaliera – jaką wybrać?

Jedzenie jest jedną z ważniejszych rzeczy, które wpływają na wygląd, zdrowie i samopoczucie psa. Mamy różne rodzaje żywienia - barf ( czyli jedzenie surowego mięsa), gotowane jedzenie (np. indyk z ryżem i warzywami) i  karmę suchą oraz mokrą. To, co będziemy podawać psu od początku życia, będzie mocno wpływać na jego późniejsze upodobania. Bez wątpienia najpopularniejszą formą żywienia psa jest stosowanie karmy gotowej .

Karma dla psów nie musi oznaczać wcale mało wartościowego jedzenia. Oczywiście pod warunkiem, że przed zakupem dokładnie zapoznamy się ze składem, a nie będziemy ślepo wierzyć reklamom producenta. Często karmy dedykowane konkretnym rasom, lub te od najbardziej rozpoznawalnych producentów, nie będą najlepszym wyborem.

Wybieramy karmę dla Cavaliera

Przed wyborem karmy dla Cavaliera należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1. Skład karmy - czy karma składa się głównie ze zbóż i wypełniaczy, czy ma wartościowe składniki, takie jak mięso, warzywa, zdrowe tłuszcze itd.

2. Ilość mięsa w karmie - ok 40% mięsa w karmie jest dobrą proporcją.

3. Smak - czy karma będzie smakować naszemu psu.

4. Rodzaj mięsa - nie każdy rodzaj mięsa będzie odpowiedni dla Cavaliera. Dla przykładu kurczak może wywoływać alergię lub rozwolnienie. Dobry będzie będzie natomiast indyk, bażant, czy łosoś. Jeśli jakieś składniki wywołują alergię u naszego Cavaliera, najlepiej zastosować dietę eliminacyjną.

5. Osobiste preferencje psa - każdy Cavalier może inaczej reagować na karmę. Dla przykładu Cavalier z niedoczynnością nerek nie powinien spożywać jedzenia bogatego w mięso, ponieważ mięso obciąża nerki. Najlepiej w takiej sytuacji - gdy mamy wątpliwości - skonsultować się z weterynarzem. 

6. Świeżość karmy - nie kupujemy karmy starej, albo w bardzo dużych 15 kg workach, ponieważ taka karma może się zepsuć.

7. Wiek psa - szczeniakom podajemy karmę dla szczeniaków, dorosłym psom - dla dorosłych.

Przykładowe karmy z dobrym składem dla Cavalierów

Przykładowe składniki: 85% świeżych ryb (sardynela hiszpańska (Sardinella aurita), makrela (Scomber scombrus), dynia, gruszki, ananas.

Przykładowe składniki: Suszony łosoś (35%), ziemniaki (32%), białko łososia (13%), suszone jabłka, naturalne aromaty, drożdże browarniane, hydrolizat muszli skorupiaków.

Kilka zasad dotyczących karmienia Cavaliera

Zaleca się, aby przez pierwsze tygodnie, szczeniak jadł tę samą karmę, którą otrzymywał w hodowli. Hodowca da Tobie zapas karmy na kilka dni, ważne jednak, abyś jak najszybciej zamówił sobie nowe opakowanie.

Rezygnujemy z kurczaka - w wielu przypadkach kurczak u Cavalierów powoduje rozwolnienie.

Wszelkie zmiany w żywieniu wprowadzamy stopniowo. Jeżeli zmieniamy karmę na nową, to nie robimy tego z dnia na dzień. W przeciwnym wypadku możemy podrażnić żołądek psa.

Kupujemy świeżą karmę - tak, która będzia stała w worku przez pół roku, może i się opłaca, ale nie jest najlepszym pomsyłem z punktu widzenia zdrowia.

Nie oszczędzamy na karmie. Ale to wie raczej każdy właściciel Cavaliera 🙂

Jeśli nasz Cavalier nie chce jeść suchej karmy, można nasączać ją wodą. 

Nie ma niestety idealnej karmy - każdy pies może inaczej reagować na niektóre składniki.