Ile kosztuje Cavalier?

Cavalier King Charles Spaniel z pewnością do najtańszych ras nie należy. Ceny tych psów wahają się w granicach od 2000 do aż 5000 zł. Z drugiej strony jeśli potrafimy wydać 60 tysięcy na samochód, to może te 3 tysiące na przyjaciela to wcale nie jest tak dużo 🙂

Dolny próg cenowy: 2000 - 2500 zł

Tańsze Cavaliery znajdziemy w granicach 2000 - 2500 zł. Często zdarza się, że, te tańsze szczeniaki mają jakieś drobne wady wyglądu, np. nierównomierne umaszczenie w okolicy głowy. Oczywiście nie znaczy to, że taki pies jest gorszy, po prostu urodził się inny, niż ustaliła kiedyś jakaś komisja.

Uwaga: przed kupnem szczeniaka warto wypytać o wszystkie możliwe wady. Może się zdarzyć, że hodowca ukrył przed kupującym jakąś poważną wadę, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Przykładowo wnętrostwo, czyli wada polegająca na umieszczeniu jąder wewnątrz jamy brzusznej, jest widoczna dopiero po upływie kilku miesięcy od narodzin. Zbyt późno odkryta może być powodem bezpłodności.

Górny próg cenowy: 3000 - 6000 zł

Osoby myślące o psich wystawach, będą musiały sięgnąć głębiej do portfela. Najdroższe są szczeniaki, których rodzice odnieśli międzynarodowy sukces na wystawach. Ceny takich Cavalierów mieszczą się w przedziale 3000-4000 zł. Najdroższe psy kupimy za 5000 - 6000 zł, ale takie ceny są raczej rzadkością.


Najtańsze są Cavaliery z pseudohodowli

Na portalach typu OLX znajdziemy często Cavaliery poniżej 2000 zł. Niestety duża część ogłoszeń dotyczy szczeniaków ze stowarzyszeń innych niż ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce). Niestety stowarzyszenia inne niż ZKWP nie dają nam gwarancji, że proces hodowlany przebiega we właściwy sposób. Możemy poczuć się pokrzywdzeni, gdy okaże się, że nasz szczeniak cierpi na jakąś genetyczną chorobę, a stowarzyszenie nie zadbało o porządne przebadanie rodziców. Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z psami rasowymi, polecam przeczytać wpis - ZKWP - wybór stowarzyszenia dla psa, w którym dowiesz się, dlaczego ZKWP jest jedynym właściwym stowarzyszeniem w Polsce.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Pierwsze dni szczeniaka w domu ↢ ↢ ↢

Dlaczego Cavalier kosztuje tak dużo?

Osoby, którym powie się, jaka jest cena Cavaliera, łapią się często za głowę i nie dowierzają. Warto jednak wiedzieć, że hodowla nie jest organizacją charytatywną dla miłośników tanich psów, a podmiotem, który ponosi znaczne koszty.

  • Po pierwsze: hodowca poświęca swój czas. Osoby, które pracują w branży usługowej wiedzą, że czas kosztuje i to dużo 🙂
  • Miejsce: nie każdy może założyć hodowle. Robią to zazwyczaj osoby, które mają dużo wolnego miejsca, np. duży jednorodzinny dom z ogrodem. Miejsce podobnie jak czas, kosztuje.
  • Wystawy: jeżdżenie na wystawy to kolejny koszt, który trzeba pokryć.
  • Opłaty do ZKWP - hodowcy muszą opłacać składki za przynależność do stowarzyszenia.
  • Koszty krycia suki - to czasem kilkaset złotych, a zdarza się, że jedno krycie nie wystarczy.
  • Koszty badań i wizyt u weterynarza. Pies, zanim trafi do właściciela musi, być już dwa razy zaszczepiony.
  • Jedzenie, zabawki, wyprawka dla szczeniaków.
  • Know-how - wiedza zdobywana przez wiele lat, dzięki której Twój szczeniak jest zdrowy.
  • Odpowiedzialność - za życie i zdrowie Twojego przyszłego przyjaciela.

No i oczywiście hodowca musi na tym zarobić, bo prowadzenie hodowli to też biznes.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Gdzie kupisz Cavaliera? ↢ ↢ ↢

Koszty kupna - podsumowanie

Zanim kupisz Cavaliera, zastanów się, czy chcesz, aby Twój pies brał udział w konkursach, czy raczej nie zależy Ci na najwyższych trofeach. W jednym i drugim przypadku będziesz musiał jednak ponieść koszty, które znacznie uszczuplą Twój portfel. Oferty poniżej 2500 zł to zdecydowana rzadkość i raczej nie są związane ze stowarzyszeniem ZKWP. Pamiętaj, że cena to ostatnie kryterium, jakim powinieneś się kierować przy wyborze Cavaliera.

Powodzenia w szukaniu wymarzonego psa!