Cavalier miniaturka – czy to możliwe?

Ostatnimi czasy bardzo modne stały się w Polsce psy miniaturki. Fenomen psich miniaturek bierze się chyba stąd, że nawet dorosłe osobniki wyglądają trochę jak szczeniaki. Na ulicy coraz częściej można spotkać miniaturowego Akitę, czy miniaturkę Husky. Pytanie, które część osób zadaje w internecie to - czy istnieje cavalier king charles spaniel miniaturka?

Jak to jest z Cavalierem miniaturką?

Okazuje się , że nie istnieje rasa, którą można by nazwać cavalierem miniaturką. Nie można również o cavalierach powiedzieć, że są to miniaturki Spanieli (miniaturka w znaczeniu “mały”, a nie odrębnej rasy), ponieważ wśród grupy tych psów znajdziemy o wiele mniejsze osobniki niż Cavalier. Przykładem są chociażby Spaniel Kontynentalny czy Spaniel Tybetański. Z drugiej strony warto zauważyć, że nawet gdyby powstało coś takiego jak Cavalier miniaturka, związek ZKwP nie uznałby tego jako odrębnej rasy. W rezultacie mini Cavalier byłby łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju pseudohodowli, które chciałyby wzbogacić się kosztem przyszłych właścicieli. A tych, podejrzewam by nie zabrakło.

cavalier biegający po trawie

Jaka jest wielkość dorosłego Cavaliera?

Cavalier King Charles Spaniel to rasa, która powstała stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku. Od początku były to psy o średniej wielkości. Obecnie waga dorosłego Cavalier King Charles Spaniela waha się w przedziale od 5,4 – 8 kg. Jest to oficjalna waga z wzorca FCI (Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna) zdarzają się jednak większe, osobniki, które osiągają wagę ok 10-12 kg, szczególnie przy niewłaściwej diecie. Wzrost dorosłego Cavaliera to z kolei ok 35cm.

Charakterystyka Cavalier King Charles Spaniela

Cavalier jest psem o bardzo łagodnym usposobieniu, bardzo przyjazny w stosunku do ludzi i zwierząt. Jest to rasa niezwykle mocno przywiązana do swojego właściciela. Jest to rasa uznawana za trudną w pielęgnacji, głównie za sprawą porastających wszędzie włosów. Warto jednak zwrócić uwagę, że są psy, które wymagają o wiele więcej uwagi pod tym kątem, np. Chart afgański, czy Yorkshire terrier.

Zabawki dla psa

Opis rasy w pigułce

PochodzenieWielka Brytania
Wielkość Średnia
Waga Od 5-8 kg
Wysokość Ok 35 cm
Charakter pełen wdzięku, radosny, o przyjaznym usposobieniu
Stosunek do zwierząt i ludzi Przyjazny
ZdrowieDuże prawdopodobieństwo zachorowań na MVD, zdarzają się również: Syringomyelia, Dysplazja stawów, czy EFS
Sierść długa, jedwabista, ze skłonnością do falowania, nie trymowana
Występujące umaszczenie czarne podpalane, ruby, blenheim, tricolor
Oczy duże, ciemne, okrągłe lecz nie wyłupiaste
cavalier leżący na trawie

Zanim kupisz Cavaliera

Zakup psa to odpowiedzialna decyzja. Przed jej podjęciem warto wiedzieć, jakich błędów nie popełnić. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami:

-> Lista polecanych hodowli

-> Wybór stowarzyszenia dla psa

-> Zanim kupisz Cavalier King Charles Spaniel

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz