Pies w samochodzie – jak jeździć bezpiecznie z pupilem?

Wiele osób posiadających psy bardzo często zabiera ze sobą swojego pupila, w momencie gdy jedzie gdzieś samochodem. Nie ma tu znaczenia czy jedziemy nad morze czy do sklepu na zakupy, zwykle zabieramy czworonoga ze sobą. Niewiele z tych osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nieodpowiednie zabezpieczenie psa lub co gorsza kompletny brak takiego zabezpieczenia, może być bardzo niebezpieczne dla kierowcy, innych podróżujących i samego zwierzęcia. Jest to zupełny brak wyobraźni ze strony właściciela, który skutkuje tym, że "zabezpieczenie" psa ogranicza się do posadzenia go na tylnej kanapie w samochodzie. Kierowcy przewożący psy nie zdają sobie sprawy, że są one częstą przyczyną wypadków w naszym kraju. Niezabezpieczony pies może rozproszyć kierowcę, czego skutkiem może być spowodowanie niebezpiecznej sytuacji na drodze, ale nie tylko. Pies bez zabezpieczenia może również stanowić bezpośrednie zagrożenie dla podróżujących w aucie w trakcie mocnego hamowania lub zderzenia. Gwałtowne hamowanie może spowodować, że pies siłą bezwładności przeleci przez cały samochód w stronę przedniej szyby, a przy okazji może uderzyć którąś z osób siedzących z przodu. Zabezpieczając psa w czasie jazdy zmniejszamy tym samym ryzyko tego , że po ewentualnym wypadku pies ucieknie przestraszony całym zajściem. Jest to dość częste zjawisko nie tylko w Polsce Kaufen Althocin (Myambutol) Online ohne rezept , ale i na świecie. 

W tym miejscu należy podkreślić, że oprócz przewożąc zwierzę bez zabezpieczenia kierowca ryzykuje nie tylko własnym zdrowiem lub życiem i zdrowiem psa, ale również naraża się na otrzymanie kary w postaci mandatu. Może dojść do takiej sytuacji, mimo że ustawa Prawo o ruchu drogowym (DzU 1997, nr 98, poz. 602) nie mówi wprost o przewozie zwierząt w pojazdach osobowych. Mamy jednak do czynienia z innymi przepisami, które obligują kierowców aut do tego, aby zachowali szczególną ostrożność oraz do tego, aby unikali wszelkich działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, ruch ten utrudnić lub zakłócić spokój, porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Dodatkowo przepisy te zabraniają używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Aby uniknąć wszystkich wymienionych wcześniej sytuacji warto stosować się do kilku prostych zasad, gdy przewozimy naszego pupila w samochodzie. Przestrzeganie tych wskazówek zabezpieczy nas i naszego czworonoga przed niespodziewanymi i potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Zasady bezpiecznego przewożenia psów w samochodzie:

- zwierzę przewożone w samochodzie na powinno w żaden sposób stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa innych podróżujących osób,

- zwierzę należy umieścić w odpowiednio przygotowanym i przeznaczonym do tego miejscu w samochodzie,

- zwierzę pod żadnym pozorem nie powinno być umieszczone na tylnej półce nad bagażnikiem jak również na przednim podszybiu,

- należy zapewnić zwierzęciu nieograniczony dostęp do świeżego powietrza, w związku z tym nie powinniśmy umieszczać psa w szczelnie zamkniętym bagażniku samochodowym,

- powinniśmy zastosować zabezpieczenia, które będą uchroniły psa przed gwałtownymi zmianami położenia na skutek gwałtownego hamowania lub zderzenia.

- zwierzę przewożone w aucie nie powinno w żaden sposób utrudniać kierowcy prowadzenia pojazdu, ograniczać widoczności  ani rozpraszać go podczas jazdy.

Jak zabezpieczyć psa w samochodzie?

Chcąc zastosować się do przedstawionych wcześniej zaleceń, należy wcześniej zapoznać się z ofertą akcesoriów przeznaczonych do przewozu w samochodzie psów i innych zwierząt. Takich akcesoriów jest obecnie bardzo dużo na rynku, zatem z pewnością znajdziemy takie, które będzie dla naszego pupila, ale też odpowiednie do naszego samochodu. Tego typu produkty różnią się między sobą rodzajem, materiałem z jakiego zostały wykonane, ale również ze względu na ich przeznaczenie dla konkretnych ras psów.  

Rodzaje zabezpieczeń

a) Transportery i torby

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje transporterów dla zwierząt: transportery sztywne, które najczęściej są wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego oraz transportery wykonane z materiału. To tej drugiej grupy możemy zaliczyć również specjalne torby i plecaki do przewożenia zwierząt. Zaletą transporterów sztywnych jest niewątpliwie to, że w przypadku hamowania nie odkształcają się pod naciskiem pasów i odpowiednio przypięte stanowią dobre zabezpieczenie dla czworonoga w momencie zderzenia. Torby i transportery materiałowe są natomiast wygodniejsze w transporcie. Są lżejsze i możemy jest łatwo złożyć, więc po skończonej podróży zajmują mniej miejsca. Stosując tego typu torby warto dodatkowo przypiąć psa specjalnymi pasami dla zwierząt.

b)   Klatki transportowe.

Klatki transportowe to akcesoria, które wykonane są najczęściej z metalu. Tego typu produkty możemy z powodzeniem stosować w domu w formie legowiska. W większości są to klatki składane, które po skończonej podróży możemy złożyć, przez co zajmują kilkukrotnie mniej miejsca. Klatkę unieruchamiamy za pomocą smyczy samochodowej dla psa, która to pozwala nam przypiąć klatkę zarówno w bagażniku jak i na tylnej kanapie. Jeżeli przewozimy psa w klatce, szczególnie na długie dystanse to warto dodatkowo zastosować miękką matę na podłogę np. w postaci dry bed, gdyż klatki kennelowe charakteryzują się twardym dnem.

c) Maty samochodowe dla psa

Mata samochodowa dla psa to produkt, który zdobywa coraz większą popularność wśród posiadaczy psów i miłośników dalekich podróży z czworonogiem. Należy jednak zaznaczyć, że maty stosowane samodzielnie nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia dla psa i dla podróżujących, a jedynie zmniejszają ryzyko przemieszczania się zwierzęcia wewnątrz auta. Aby odpowiednio unieruchomić psa w samochodzie, należy każdorazowo zastosować specjalne pasy bezpieczeństwa dla psa. Pomimo tego, maty są stosowane przez coraz większą ilość kierowców ze względu na komfort jazdy, ponieważ maty doskonale chronią kanapę przed brudem, sierścią oraz pazurami psa, co jest dość istotne szczególnie w przypadku nowych aut.

d)  Pasy i szelki dla psa do samochodu

Pas i szelki dla psa do samochodu stanowią jedno z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych rozwiązań dla przewożonego czworonoga, gdyż dajemy mu nieco więcej swobody niż w przypadku klatek czy transporterów, a jednocześnie zachowujemy odpowiednie środki bezpieczeństwa. Jak już jednak wspomnieliśmy wcześniej, pasy bezpieczeństwa dla psa warto zastosować równolegle z matą do samochodu, co zabezpieczy nas przed zniszczeniami kanapy lub innych elementów wewnątrz samochodu.

Jak bezpiecznie umieścić psa w samochodzie?

Odpowiednie akcesoria do zabezpieczenia psa w czasie jazdy to połowa sukcesu. Nie należy zapominać o tym, że również ważne jest odpowiednie ich użycie oraz istotne jest odpowiednie umieszczenie samego zwierzęcia w samochodzie. Zacznijmy od tego, że pies nie powinien być sadzany na przednim fotelu. Pomimo tego, że istnieją specjalne pokrowce zabezpieczające przedni fotel oraz pasy dla psa, które umożliwiają przypięcie psa z przodu to nie powinniśmy tego robić, gdyż zwierzę może przeszkadzać kierowcy. Innym miejscem, w którym pies nie powinien być przewożony jest bagażnik w samochodach typu sedan. W tej klasie aut bagażnik jest szczelnie zamknięty, co ogranicza dostęp powietrza. Jeśli chcemy przewozić psa w bagażniku to możemy robić to w samochodach typu kombi i hatchback oraz innych samochodach o podobnej budowie tylnej części auta. W tych samochodach bagażnik jest otwarty wewnątrz aut lub istniej możliwość zdjęcia półki chroniącej od góry bagażnik. Zwierzę możemy umieścić również na tylnej kanapie, która jest najwygodniejszym miejscem w samochodzie dla czworonoga. 

Po tym jak wyznaczymy już miejsce, w którym będziemy przewozić naszego pupila powinniśmy wybrać sposób zabezpieczenia. Zarówno w bagażniku jak i na tylnej kanapie musimy psa unieruchomić. Możemy do tego użyć pasów bezpieczeństwa dla psa, które są bardziej komfortowe dla psa i dają mu większą swobodę, niż klatka czy transporter. Pasy mocujemy za pomocą specjalnej smyczy, którą możemy przypiąć na kilka sposobów zarówno w bagażniku jak i na tylnej kanapie.

Jeżeli zdecydujemy się na transporter bądź klatkę to również powinniśmy unieruchomić te akcesoria przed przemieszczaniem się wewnątrz auta. Większość transporterów posiadają specjalne mocowania, dzięki którym możemy przypiąć je standardowymi pasami. W przypadku klatek należy zastosować specjalne smycze mocując klatkę do samochodu.  

Wybór najlepszego dla nas i dla naszych pupili zabezpieczenia do samochodu może być trudnym zadaniem ze względu na duży asortyment takich produktów dostępnych na rynku. W momencie wyboru optymalnego produktu warto zastosować się do kilku prostych zasad:

zabezpieczenie powinno być odpowiednie do rozmiaru naszego psa,

zabezpieczenie powinno być również funkcjonalne dla właścicieli,

rozmiar zabezpieczenia (klatka, transporter) powinien być odpowiedni do rozmiarów wnętrza naszego samochodu,

jeśli przewozimy psa w dalekich trasach to warto zastanowić się nad produktem wykonanym z materiału niż sztywnego plastiku czy metalu. Będzie to bardziej komfortowe dla zwierzęcia.  

Zastosowanie powyższych wskazówek jak i wymienionych produktów powinno znacznie zwiększyć komfort, bezpieczeństwo i spokój w podróży zarówno dla zwierząt jak i dla kierowców i podróżujących. Pozwoli też uniknąć niepotrzebnych kar w postaci mandatów związanych z sytuacjami, które mogą spotkać nas na drodze.

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz