Dla kogo Cavalier?

Z kupnem psa jest trochę jak z ubraniami - nie każdy styl będzie pasować do każdego. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami rasy, by potem nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

To oczywiste, że każdy z nas ma inne oczekiwanie wobec psów. Są rasy pewne siebie, lękliwe, przyjacielskie, niezależne, ze skłonnością do dominacji, bez skłonności, potrzebujące dużo miejsca w mieszkaniu i te, których zadowoli mała kawalerka.

Niestety wiele właścicieli popełnia jeden podstawowy błąd, który później trudno naprawić. Nie sprawdzają dokładnie charakteru i wymagań rasy przed jej zakupem. Takim przykładem w mojej rodzinie był Cocker Spaniel, który mieszkał w bloku, co widocznie mu przeszkadzało, bo był tak uciążliwy dla sąsiadów, że musiał zostać wydany. A wystarczyło tylko zapoznać się opisem psa...

Oczywiście nigdy w 100% nie można przewidzieć, jak pies będzie się zachowywał - wiele tu zależy od jego wychowania i temperamentu. Jest jednak kilka rzeczy, których należy się dowiedzieć, bo sprawdzają się - powiedzmy w 90%.

A więc dla kogo Cavalier?

Jeśli ktoś się zastanawia, czy ma odpowiednie mieszkanie na Cavaliera, uspokajam, Cavaliery to psy, które mogą mieszkać zarówno w willi (najlepiej pałacu!), jak i małym mieszkaniu. Wystarczy, że zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, a pies będzie szczęśliwy. Jest jednak kilka przeciwwskazań, o których należy pamiętać. Pod żadnym pozorem nie kupuj Cavaliera jeśli:

Chcesz mieć psa, który jest niezależny

Cavaliery nie odstępują swoich właścicieli na krok. Jeśli gotujesz, patrzą się na ciebie, chętnie wskoczą na Twoje kolana, gdy siedzisz w fotelu i potowarzyszą ci w toalecie. Sam łapie się na spacerze na tym, że szukając Picollo gdzieś daleko, znajduję go tuż obok moich nóg. Jeśli więc nie odpowiada tobie taki typ psa, nie decyduj się na Cavaliera.

Akceptujesz kary fizyczne wobec zwierząt

Cavaliery to bardzo wrażliwe psy i na pewno nie powinny być wychowywane twardą ręką. W przeciwnym wypadku można je bardzo łatwo skrzywdzić. Jeśli z kolei pokażesz Cavalierowi cierpliwość i ciepło, on odwdzięczy Ci się z nawiązką! 

Przebywasz często poza domem

Samotność jest najgorszą karą dla Cavaliera. Jeśli przebywasz więcej niż 8h poza domem, zastanów się lepiej nad kupnem kota, albo rybek. Cavalier, który spędza większość dnia samotnie, będzie po prostu nieszczęśliwy. 

Nie akceptujesz psa na kanapie

Cavaliery to urodzeni arystokraci. Już w XVII wieku Karol II zachwycał się Cavalierami i według niektórych źródeł trudno było zobaczyć króla bez kilku biegających pod jego nogami psów. Za jego panowania powstał nawet specjalny dekret zezwalający Cavalierom wstęp do parlamentu. Musisz się więc liczyć z tym, że jak na arystokratę przystało, Cavalier będzie rościł sobie prawo do wygody. 

Chcesz psa za małe pieniądze

Na serwisach typu OLX, czy Ogłaszamy ceny Cavalierów wahają się miedzy 1200 a 4500 tysiąca złotych. Te tańsze psy z mogą pochodzić z pseudohodowli, a kupując je można wyrządzić dużą krzywdę zarówno sobie, jak i mamom szczeniaków. Pamiętaj, że w Polsce jest tylko jedno bezpieczne stowarzyszenie, które umożliwia sprzedaż psów i jest to Związek Kynologiczny w Polsce(ZKwP), należący do FCI - Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Każdy hodowca w tym związku musi przestrzegać rygorystycznych zasad, które obejmują:

➊ opłacanie składek do związku

➋ szczepienia i odrobaczenia szczeniąt

➌ tatuowanie lub czipowanie szczeniąt

➍ wizyty kontrolujące stan miotu 

➎ czas uprawnień hodowlanych - suka zyskuje je ukończywszy 15 miesięcy, a traci wraz z 8 rokiem życia. Jest to czas, w którym pies może posiadać potomstwo.

➏ warto również pamiętać, że ZKwP reguluje, ile razy w ciągu roku suka może mieć miot, dlatego możemy mieć pewność, że psia mama nie będzie wykorzystywana przez nieodpowiedzialnych właścicieli

To właśnie z tych powodów ceny Cavalierów są nieraz tak duże. Jeśli szukasz psa za 1000 złotych, Cavalier nie jest rasą dla Ciebie.

Zobacz również: co musisz wiedzieć o wyborze stowarzyszenia ↣↣↣ SPRAWDŹ ↢↢↢

Nie masz czasu na pielęgnacje psa

Mimo, że Cavaliery nie posiadają włosów, tylko sierść, trzeba regularnie dbać o pielęgnacje umaszczenia. Zbyt długa i nie rozczesywana sierść ma tendencje do tworzenia kołtunów, które wyglądają mało estetycznie. Trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu uszów i przecieraniu oczu, które bardzo często ropieją.

Szukasz psa, który nie choruje

Niestety Cavalier, jako rasa obarczona jest największym spośród psów ryzykiem posiadania wady mitralnej serca (MVD). Zdrowe serca psa działa w ten sposób, że zbiera krew z płuc oraz tkanek a następnie transportuje ją z przedsionków do komory. Tam z kolei krew przepompowywana jest do tętnic. Wada polega na tym, że zastawka, która blokuje cofanie się krwi z komory do przedsionka, nie działa tak jak powinna, a krew zamiast być rozprowadzana do tętnic, zatrzymuje się w sercu. W rezultacie, na wskutek długiej i wytężonej pracy serca, dochodzi do jego niewydolności. Jeśli chcesz mieć Cavaliera musisz się liczyć z dużym ryzykiem wystąpienia tej choroby.

Podsumowanie

Cavalier nie jest dla Ciebie jeśli:

☠ nie akceptujesz wrażliwych psów

☠ tolerujesz agresywne zachowanie wobec zwierząt

☠ spędzasz mało czasu w domu

☠ nie lubisz ras wymagających pielęgnacji

☠ nie masz pieniędzy na częste wizyty u weterynarza

☠ przeszkadza ci ciągła obecność psa, wszędzie

Cavalier jest dla Ciebie jeśli:

❤ uwielbiasz spędzać czas z psami

❤ masz dużo czasu, który możesz poświęcić zwierzęciu

❤ nie przeszkadzają ci rasy wymagające pielęgnacji

❤ uwielbiasz się przytulać

❤ możesz zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu (trzeba pamiętać, że Cavaliery to jedna z myśliwskich ras, i kiedyś były wykorzystywane na polowanie na małe ptactwo)

❤ stać cię na psa z ze stowarzyszenia FCI

Mam nadzieję, że tekst ten pomoże niektórym osobom w podjęciu właściwego wyboru. Pamiętajcie, że pies jest decyzją na długie lata i lepiej poświęcić trochę czasu na lekturę, niż żałować swojej decyzji przez następne lata.

 

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz