Cavalier: usposobienie i charakter

Cavaliery są pełne uroku i radości. To psy energiczne, jednocześnie ze skłonności do ciągłego przesiadywania na kanapie. Cavalier to idealny towarzysz dla osób, które lubią wrażliwe psy o spokojnym usposobieniu. Wykazują dużą ciekawość w stosunku do świata, każdy listek jest okazją do niezłej zabawy. Są niezwykle silnie przywiązane do swojego właściciela, który jest dla nich NAJWIĘKSZYM PRZYJACIELEM. Gdyby mogły, przebywałyby z nim cały czas, nawet w toalecie. Z pewnością polubi Twoich znajomych i sąsiadów, oraz przywita złodzieja jak swojego najlepszego przyjaciela. Oczywiście pod warunkiem, że będą obchodzić się z nim delikatnie. Niestety ich ufność w stosunku do ludzi i zwierząt przysparza im często kłopotów i zdarzają się przypadki pogryzień przez silniejsze psy.

Cavaliery podczas zabawy i na spacerach bywają bardzo energiczne, szczególnie w młodym wieku. Zdecydowanie ze wszystkich zabaw uwielbiają te, gdzie występuje element gryzienia.

Stosunek do agresji

Cavaliery nie znoszą i NIE ROZUMIEJĄ AGRESJI. Wszelkie kary cielesne i brutalniejsze obchodzenie się są w ich przypadku wysoce nie wskazane. W ten sposób można bardzo łatwo skrzywdzić psa. Jeśli nie odpowiadają ci delikatne psy, zdecydowanie odradzam zakup cavaliera. Podobnie jest w przypadku zabawy: cavalier jest bardzo delikatny podczas zabawy i tego samego oczekuję od swojego kompana. Trzeba uważać, by przez przypadek nie zrobić mu krzywdy.

Cavalier a nauka

Cavalier to psy mądre, choć istnieją rasy bardziej podatne na tresurę. Nie powinno być jednak problemu z szybkim opanowaniem podstawowych komend. W przypadku tej rasy bardzo ważne będzie opanowanie komendy zostaw, ponieważ uwielbiają gryźć wszystko, co spotkają na swojej drodze. Przy odpowiedniej ilości ciasteczek nie powinno to być jednak problemem. Ze względu na swoje myśliwskie korzenie i rozwinięty zmysł węchu, Cavalier będzie lubił zabawy związane wąchaniem, czyli tzw. nosework.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ ABC zabawy z psem ↢ ↢ ↢

Cavalier a inne psy

Cavaliery są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt, bardzo rzadko zdarzają się przypadki, gdy jakiś Cavalier nie toleruje innych psów. Z racji swojego DELIKATNEGO CHARAKTERU zdecydowanie gorzej będzie się czuł w otoczeniu pewniejszych siebie psów, które lubią brutalną zabawę i przepychanki. Zdarzają się również osobniki, które bardziej od innych psów wolą zabawę ze swoim właścicielem.

Dorosłe psy w stosunku do płci przeciwnej mogą zachowywać się nierozważnie, goniąc za partnerką na oślep. Znam przypadek, gdy jeden Cavalier wleciał w ten sposób pod samochód. Trzeba tu bardzo uważać, ponieważ Cavaliery jako jedne z psów myśliwskich mają dość dobry węch.

Z racji swojej ciekawości do wszystkiego i wszystkich mogą uciekać na spacerach do innych psów. Trzeba wiec od samego początku ćwiczyć intensywnie ćwiczyć przychodzenie do właściciela.

Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Zabawki dla psów - ranking ↢ ↢ ↢

Problem ze szczekaniem w domu

Cavalier jest mało szczekliwym psem, więc raczej nie będzie przysparzał kłopotu sąsiadom. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mogą zdarzać się przypadki psów, które będą nieco głośniejsze. Jeśli nauczymy psa od początku zostawać samemu w domu, nie powinno być problemu. Nie zaleca się jednak zostawać psa w domu na więcej niż osiem godzin, ponieważ samotny cavalier będzie nieszczęśliwy. Osoby, które przebywają czasem dłużej niż 8 godzin poza domem mogą zastanowić się nad kupnem dwóch cavalierów od razu. Wtedy czas do powrotu właściciela będzie im mijał zdecydowanie szybciej.

Wady i Zalety

ZaletyWady
Są bardzo przywiązane do właściciela Mogą źle znosić samotność
Nie mają w sobie agresji Trzeba uważać, by inne psy nie zrobiły im krzywdy
Ufne w stosunku do ludzi Przywitają właściciela jak swojego
Żywe, energiczne, ciekawe świata Mogą uciekać, gdy zobaczą innego psa
Zobacz również: ↣ ↣ ↣ Czy Cavalier jest psem dla Ciebie? ↢ ↢ ↢

Podsumowując Cavaliery to psy energiczne, o łagodnym usposobieniu. Są bardzo ufne w stosunku do ludzi i zwierząt. Nie przejawiają żadnej agresji i tego samego oczekują od swoich opiekunów. Pamiętaj jednak, że opis rasy nie daje Ci nigdy 100 % pewności, że pies będzie miał taki charakter, jakiego się spodziewasz. Mogą zdarzać się np. mniej ufne i spokojne przypadki Cavalierów. Na koniec rekomenduję zapoznać się z tekstem mówiącym o tym, dlaczego ZKwP jest jedynym odpowiednim stowarzyszeniem dla hodowców psów rasowych. Pozwoli to uniknąć wielu błędów związanych z kupnem szczeniaka.

Brak komentarzy.

Prześlij komentarz